Známi environmentálni aktivisti vo svete
ZdieľaťFacebook
Environmentálni aktivisti
Zdroj: unsplash.com

Známi environmentálni aktivisti vo svete

Celý svet pozná Gretu Thunberg, no o povedomie o životnom prostredí sa zasluhujú i mnohí ďalší aktivisti. Environmentálni aktivisti vo svete už dlhodobo bojujú za lepšiu planétu pre nás všetkých. I keď sú skrytými hrdinami, sú tu a zaslúžia si, aby svet poznal ich mená. Poznáš ich aj ty?

Jane Goodall

Jane Goodall sa preslávila najmä jej výskumom šimpanzov. Hoci sa narodila v Anglicku, viac ako polovicu svojho života strávila v africkom Gombe v Tanzánii. Počas 45-tich rokov študovala v národnom parku Gombe šimpanzov a zistila ich nesmiernu podobnosť s ľuďmi. Kvôli tomu, že nemala žiadne vedecké vzdelanie ju väčšina vedcov odsudzovala a jej výskumy brali na ľahkú váhu. Počas svojho dlhého pôsobenia v národnom parku však vyvrátila mnohé teórie o týchto pozoruhodných zvieratách. Napríklad i to, že šimpanzy necítia emócie, že sú striktní vegetariáni či to, že nie sú len mierumilovnými zvieratami. Jane si tak vyslúžila uznanie nielen vedeckej pôdy, ale i širokej verejnosti. Dnes sa venuje šíreniu povedomia o environmentálnych problémoch, vzdelávaniu a humanitárnej pomoci.

Malaika Vaz

Má len 24 rokov, pochádza z Indie a pracuje pre National Geographic Explorer ako prieskumníčka divokej prírody. V roku 2018 na Discovery Channel a Animal Planet prezentovala ohrozené druhy zvierat v Indii spolu s príbehmi ľudí, ktorí sa ich snažia ochrániť. Momentálne pracuje na dokumente, ktorí rozoberá nelegálne obchodovanie s rajami v juhovýchodnej Ázii. Pod National Geographic Malaika vydala trojdielnu sériu o tom, ako ľudia nažívajú spolu s predátormi – konkrétne o živote mačkovitých šeliem a ľudí v Indii.

Hans Cosmas Ngoteya

Hans je ochrancom prírody z Tanzánie so záľubou vo fotení a natáčaní. Je spoluzakladateľom Landscape and Conservation Mentors Organization, ktorá sa zaoberá podporou a zlepšovaním života v západnej Tanzánii prostredníctvom udržateľných environmentálnych zásad. Najprv chcel byť turistickým sprievodcom či rangerom, aby pomáhal chrániť prírodu, zvieratá i ľudí, ktorí v nej žijú. Neskôr však pochopil, že chrániť prírodu a pomáhať jej sa dá aj inak. Dnes je ambasádorom pre udržateľnosť v krajine, zvyšuje environmentálne povedomie a ľudí učí žiť v súlade s prírodou a životom v nej.

Katharine Hayhoe

Katharine je kanadsko-americká vedkyňa, ktorá patrí celosvetovo k najvplyvnejším vedeckým reprezentantom varujúcich pred rizikami globálnych zmien klímy. Napísala niekoľko kníh o globálnom otepľovaní, je spoluautorkou niekoľkých výskumov týkajúcich sa globálnych zmien a časopis Time ju v roku 2014 zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Jej výskumy a knihy zvyšujú niekoľko desaťročí povedomie o klimatických zmenách a globálnom otepľovaní.

Environmentálni aktivisti možno nedostávajú zásluhy v bežnom živote tak, ako by si to zaslúžili. No sú tu a robia prácu, ktorá nás posúva vpred tým správnym smerom. Sú dôkazom toho, že i jednotlivec vie urobiť veľké zmeny.

Zdroj: zurnal.pravda.sk; en.wikipedia.org; cs.wikipedia.org; cs.wikipedia.org

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .