Zálohované PET fľaše: Čo treba očakávať?
ZdieľaťFacebook
Plastové fľaše
Zdroj: unsplash.com

Zálohované PET fľaše: Čo treba očakávať?

Od 1. januára Slovensko prináša výrazný krok pre životné prostredie – zálohované PET fľaše. Niektoré obchodné reťazce už teraz spustili demo verziu a ľudia si tak môžu skúsiť, ako zálohovaný systém funguje. V čom sa vlastne zmení terajší systém triedenia odpadu a na čo sa treba pripraviť?

Krok dopredu

Zálohované PET fľaše majú už v 10-tich európskych krajinách. Kanada, Izrael, Nórsko, Island či Chorvátsko. Všetky tieto krajiny majú niečo spoločné – rozhodli sa urobiť krok dopredu. Predsa len množstvo najmä plastového odpadu nám ročne narastá. Napríklad USA v roku 2016 vyprodukovala 42 miliónov ton plastového odpadu. Nie všetok sa dá ale aj správne recyklovať. Veľké množstvo odpadu svoju púť ukončí na skládkach, kde sa z neho nielenže uvoľňujú mikroplasty, ktoré ďalej narúšajú vodné toky a pôdu, ale zároveň sa rozkladajú niekoľko stoviek rokov.

Slovensko sa teda od 1. januára 2022 pripája k moderným krajinám, ktoré pochopili, že ľudí treba nejako motivovať, aby odpad začali triediť a dávať tam, kam patrí. V Chorvátsku za zálohovanú fľašu môžeš dostať 7 centov a vo Fínsku aj 40 centov. Na Slovensku dostaneš 15 centov. Slovensko zároveň podľa skúseností zo zahraničia predpokladá, že podiel recyklácie obalov by mal presiahnuť 90 %! Dnes presahuje asi 60 %.

Čo obnáša zálohovanie?

Len na Slovensku sa ročne predá približne miliarda fliaš. Veľa z nich však končí voľne v prírode. Zálohované PET fľaše môžu tomuto problému predísť. Na čo sa teda môžeme pripraviť? Zálohovanie sa bude týkať PET fliaš, ale i plechoviek. V cene nápoja zaplatíš aj vratnú zálohu (podobne ako pri sklenených flašiach), ktorú potom odovzdáš v obchode a vratnú sumu môžeš využiť na ďalší nákup. Zálohovať budeš môcť plastové fľaše (PET, HDPE, PP) a plechovky (hliník, železo) s objemom 0,1 až 3 litre. Zálohovať nebude možné mlieko, pretože nespĺňa definíciu nápoja. Nebudeš môcť zálohovať ani  mliečne nápoje, rastlinné náhrady ako napríklad mandľové mlieko,  alkoholické nápoje s obsahom alkoholu viac ako 15 %, ani tetrapakové a sklené obaly (tie už zálohujeme iným spôsobom).

Fľaše zároveň nemôžeš odovzdať poškodené a pokrčené a musíš ich odovzdať spolu s vrchnákom. Zálohované PET fľaše však nie sú tie, ktoré si kúpil ešte pred 1. januárom a teda tieto tiež nebudeš môcť odovzdať.

Veríme, že tento krok sa i u nás, rovnako ako v zahraničí, osvedčí a že odpadu na uliciach budeme vídať čoraz menej.

A čo ty? Kvituješ tento krok?

Zdroj: minzp.sk; odpady-portal.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .