Hračky z odpadu: Ako zabaviť dieťa a nevytvárať pritom odpad?
ZdieľaťFacebook
Lego
Zdroj: unsplash.com

Hračky z odpadu: Ako zabaviť dieťa a nevytvárať pritom odpad?

Premýšľali ste už nad tým, že by ste vyrobili deťom hračky z odpadu? Možno vám znie tento nápad šialene a možno ste nad ním len nikdy neuvažovali. Predsa len hračky, s ktorými sa dieťa hrá ho po chvíli veľakrát omrzia. A my kupujeme nové a rozmýšľame, čo so starými. Niekedy ich darujeme, inokedy však už pre ne nenájdeme využitie a teda tieto hračky končia častokrát v koši a potom na skládkach. Viete si predstaviť hračky z odpadu? Nie? My si ich zopár ukážeme.

Odpad nie je vždy na vyhodenie

Prevratný nápad na výrobu hračiek dostala aj Julie Church z Kene. Tá pracovala pre Svetový fond na ochranu prírody (WWF) ako oceánologička. Pri jej práci ju však zarazilo, že pláže v Kene a Nairobi sú pokryté umelohmotným odpadom zo žabiek. Áno, zo žabiek, ktoré predstavujú už tradičnú letnú obuv. Z týchto žabiek si však deti na pláži stavali domček a hrali sa s nimi. To, čo by sme my ostatní považovali za odpad, deti považovali za zábavnú hru. A tak Julie svitol nápad na vytvorenie originálnych hračiek z tohto odpadu. Založila spoločnosť FlipFlop Recycling Company, ktorá dnes zamestnáva niekoľko desiatok ľudí a vytvára zo žabiek hračky pre deti. Tento odpad však tvorí základ aj iných výrobkov, ako napríklad bižutériu, kuchynské pomôcky, nákupné tašky a dokonca aj nábytok.

Julie je dôkazom toho, že niekedy nám stačí iba správny pohľad na vec a z odpadu sa razom môže stať poklad. Čo všetko si môžete z odpadu vyrobiť na hračku doma aj vy?

Rôzne hračky z odpadu

Pamätáte si, keď sme sa ako malé deti hrávali na obyčajnom koberci v dizajne ulice? Dokázali sme na ňom stráviť hodiny a s radosťou sme „jazdili“ po uliciach tohto mesta, ktoré vlastne neexistovalo. Deti majú niekedy naozaj veľkú fantáziu a rovnako ju máme aj my, len nás stačí „nakopnúť“ múza.

Pre malé deti môžete vyrobiť už tradičný kolotoč, ktorý zavesíte nad postieľku. V prvých týždňoch života vidí dieťatko len čiernobielo a tak mu môžete nad posteľ zavesiť napríklad polystyrénové biele či čierne gule, na ktoré môžete nakresliť vlastné motívy a pripevniť na ne špagát.

Pamätáte si hru telefón? Nemyslím teraz tú našepkávajúcu, kedy vyslovíte vetu a než sa dostane k poslednému je z nej niečo úplne iné. Mám na mysli dva poháre a špagát, prostredníctvom ktorého sme sa rozprávali. I takto nostalgicky môžete deťom vytvoriť hračku – stačí vám špagátik a papierový pohár či plechovka.

Pohár alebo plechovku môžete zároveň zospodu prevŕtať, pripevniť na ňu špagát s guličkou a dieťa sa tak môže triafať do pohára. Je to podobná hra na spôsob joja, s ktorou sme sa ako deti tiež hrávali celkom často.

No a využiť môžete napríklad i starú krabicu, ktorá poslúži ako garáž pre auto alebo domček pre bábiky. A šaty pre bábiky rovnako nemusíte kupovať, ale môžete ich spoločne s deťmi ušiť zo starých látok. Zároveň tak spolu strávite i veľmi príjemný čas.

Možno vám tieto tipy prídu úplne samozrejmé, no častokrát na ne zabúdame, hneď ako vidíme podobnú hračku v obchode. A niekedy sa nám jednoducho nechce. Hračky z odpadu sa dajú pritom vytvoriť úplne jednoducho a dieťa sa zabaví ako pri výrobe tak i pri samotnom hraní.

Zdroj: hobbyportal.sk; pozicovnalega.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .