Ekologické čistenie domácnosti
ZdieľaťFacebook
ekologické čistenie domácnosti
Zdroj: unsplash.com

Ekologické čistenie domácnosti

Ekologické čistenie domácnosti nie je len ďalší výmysel eko nadšencov. V podstate len umývate povrchy podobných spôsobom ako to robili naše staré mamy. To len s narastajúcim chemickým priemyslom sme si zvykli mať na každý povrch iný prípravok. Na leštenie, na podlahy, na kuchynskú linku, umývadlo a tak ďalej. Každý z týchto prípravkov však obsahuje obrovské množstvo chemických látok, ktoré častokrát pôsobia agresívne na dýchacie cesty aj našu pokožku. A pri dlhodobom používaní môžu poškodiť aj povrchy v domácnosti. Poďme si teda ukázať jednoduché tipy a rady na čistenie v súlade s prírodou.

Nie je to žiadna veda

Chemický priemysel nás presvedčil, že potrebuje desiatky prípravkov na to, aby naša domácnosť žiarila čistotou. Pritom nám častokrát stačí obyčajná voda a ocot. Dôležité pri ekologickom upratovaní je mať po ruke aj správne „náčinie“. Utierky z mikrovlákna možno nie sú úplne eko, ale vydržia veľmi dlhý čas a môžete ich prať a používať opakovane. Skvelým pomocníkom je aj lufa alebo čistiaca kefa. No a na umývanie nám častokrát postačia staré látky napríklad z oblečenia.

Ocot – pomocník na všetko

Najlepším pomocníkom je naozaj voda a ocot. Niektorým ľuďom môže výrazný zápach octu prekážať a tak môžete pridať pár kvapiek esenciálneho oleja. Ocot je naozaj univerzálny, keďže odoláva mastnote a špine a zároveň prekryje akýkoľvek zápach. Ocot navyše výborne dezinfikuje a tak ho môžete použiť napríklad na vyčistenie dosky na krájanie. Predsa len ju musíme dôkladne očistiť, keďže raz na nej krájame mäso, potom zeleninu alebo ovocie. Ocot môžete použiť aj na odstránenie vodného kameňa. Ak chcete vodný kameň odstrániť napríklad z rýchlovarnej kanvice, stačí iba naliať olej, pridať vodu a nechať zovrieť.

Drevené povrchy

Drevené povrchy treba špeciálne ošetrovať, vyžadujú si totiž dostatočnú ochranu. Pred aplikovaním samotnej ochrannej vrstvy však potrebujeme drevený povrch očistiť. Zmiešajte teda 1 šálku filtrovanej vody s 3 polievkovými lyžicami octu. Potom už len stačí ponoriť utierku a povrch očistiť. Ako na ochrannú vrstvu? Zmiešajte 1 a pol šálky olivového oleja, 1 šálku citrónovej šťavy alebo niekoľko kvapiek esenciálneho oleja a dobre premiešajte. Najvhodnejšia nádobka je sklenená fľaška (alebo napríklad prázdny zaváraninový pohár). Tento prípravok si potom môžete uložiť a používať hocikedy podľa potreby. Na kruhy od pohárikov na stole môžete použiť 1 šálku destilovaného bieleho octu s 1 šálkou olivového oleja alebo iného rastlinného oleja a máte stôl zase ako nový.

Kuchyňa a kúpeľňa

Riady môžete umývať kombináciou kastlískeho mydla a citrónovej šťavy (1 pohár vody, 1 pohár mydla a 2 čajové lyžičky citrónovej šťavy). Tento recept môžete použiť aj do umývačky riadu. Na vyčistenie kuchynského drezu vám opäť raz postačí kombinácia octu a vody (1:1).

Na dezinfekciu toalety budete potrebovať 2 poháre vody s 3 polievkovými lyžicami kastílskeho mydla a 20 až 30 kvapkami Tea Tree oleja. Celú túto zmes potom už len jednoducho nasprejujte na toaletnú dosku alebo umývadlo. Na čistenie vane vám postačí kyselina citrónová, ktorú nastriekate na povrch a zmyjete horúcou vodou. Kyselina citrónová vaňu vyčistí aj vydezinfikuje.

Ako vidíte, ekologické čistenie domácnosti nemusí byť veda a receptov na internete nájdete mnoho. Stačí len skúšať, aký vyhovuje práve vám.

Zdroj: novynabytok.sk; odpady-portal.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .