Knihy o ekológii, ktoré vás určite budú inšpirovať
ZdieľaťFacebook
Knihy o ekokógii
Zdroj: unsplash.com

Knihy o ekológii, ktoré vás určite budú inšpirovať

Ekológia či environmentalistika sú široké témy, o ktorých sa dá veľa písať. Knihy o ekológii tak majú veľké množstvo čitateľov, ktorí sa radi nechajú inšpirovať. Či už sú to knihy o klimatickej kríze, greenwashingu, či radách a tipoch do domácnosti – každý si nájde to svoje. Možno aj vy už jednu z nich vlastníte a zdobí vám poličku v knižnici.

Zelené klamstvo (Kathrin Hartmann)

Katharin Hartmannová, odborníčka na „greenwashing“, opisuje vo svojej knihe zavádzanie zákazníkov a ukazuje, ako sa môžeme proti tejto lži brániť. Autorka prináša príklady z celého sveta, od veľkej ropnej spoločnosti, ktorá zamietla pod koberec najväčšiu haváriu v histórii, cez ničenie svetových pralesov kvôli sóji, hovädziemu dobytku a palmovému oleju, až po textilný priemysel. Ako ukazuje, greenwashing je nebezpečný tým, že ľudí nevedie k skutočnej zmene, a tým len prehlbuje krízu, v ktorej sme sa ocitli.

Žijeme zodpovedne? (Georgina Wilson-Powell)

Táto kniha o ekológii prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Sú elektromobily skutočne zelené? Čo je lepšie: elektrická alebo bambusová zubná kefka? Je pre planétu lepšia sprcha alebo vaňa? A prečo je rýchla móda taký problém? Tieto a rôzne iné dilemy autorka spracovala do knihy, kde sa nachádza až 140 rád pre každodenný zelený život.

Domácnosť bez odpadu (Bea Johnson)

Bea Johnson hovorí o tom, ako sa naučila tvoriť menej odpadu a zjednodušila si život. Spolu s manželom Scottom a ich dvomi synmi dnes produkujú iba jeden kubický decimeter odpadu za rok. Autorka na základe vlastných skúseností ponúka praktické tipy, triky a tajomstvá. Stovkami jednoduchých odporúčaní vyvracia mýty o hnutí zero waste. Vďaka tejto knihe sa naučíte vyrobiť si doma horčicu, baliť deťom do školy obed bez použitia plastu, zbaviť sa nevyžiadanej pošty a užívať si dovolenku bez pocitu viny z nadmernej spotreby.

Posledné storočie (Jakub Filo)

Trochu netradičná kniha o ekológii spracovaná vo forme sci-fi príbehu. Svet sa zmieta v klimatickom chaose a posledné štáty zápasia o záchranu. Príbeh sa odohráva v Európe (alebo teda v tom, čo z nej zostalo) a rozpráva o následkoch klimatickej krízy. Ak vás nebaví čítať klasické ekologické knihy, ktoré rozprávajú viac-menej fakticky, tak toto bude určite správna voľba.

Kniha ekologie (Kolektív autorov)

Táto kniha predstavuje úvod do ekológie a určite osloví všetkých, ktorí sa chcú viac dozvedieť o životnom prostredí a o ochrane prírody. Prostredníctvom textu, ilustrácií a názorných schém prináša odpovede na najnaliehavejšie otázky o životnom prostredí, o živote na Zemi a jej budúcnosti.

Ne/udržateľní (Zuzana Gálová)

Zaujímavá kniha o ekológii z dielne slovenskej autorky vás presvedčí, že žiť udržateľne nemusí byť až taká veda. 60 praktických tipov sprevádzaných nádhernými ilustráciami vám poradí, ako môžete jemne zmeniť svoje každodenné rituály a tak pomôcť zachrániť planétu. Jeden tip na každý jeden týždeň vytlačený na 136-tich stranách certifikovaného ekologického papiera. Kniha má aj krásne ilustrácie a tak naozaj nebudete zažívať len nudné čítanie.

Kníh s tematikou o ekológii existuje mnoho a určite i vy doma máte tituly, ktoré sme tu nespomenuli. Podeľte sa s nami a inšpirujme sa navzájom (nie len) knižne.

Zdroj: martinus.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .