Ekologické oblečenie zo Slovenska: Štýlové aj šetrné k prírode
ZdieľaťFacebook
Ekologické oblečenie
Zdroj: unsplash.com

Ekologické oblečenie zo Slovenska: Štýlové aj šetrné k prírode

Udržateľná móda je stále viac trendy. Dôkazom je aj ekologické oblečenie a jeho neustále sa zvyšujúci počet. A nie je to len o zahraničných značkách. Slováci tiež naskočili na vlnu ekológie a neboja sa vojsť s oblečením na trh. Poďme si zopár z nich predstaviť.

Lull Loungewear

Značka Lull sa začala formovať v roku 2010. Tvorí štýlové a zároveň pohodlné oblečenie na doma. Lull má pravidlo, že veci, ktoré šije sú kvalitné, príjemné na dotyk a vyrobené v súlade s prírodou. Značka sa dokonca zúčastnila Fashion Revolution, ktoré každoročne prezentuje pomalú módu a zároveň vyzýva ľudí k tomu, aby nenakupovali vo fast fashion reťazcoch. Ak chceš mať na sebe pohodlné oblečenie a vyzerať pri tom štýlovo, tak Lull je určite tá správna voľba.

Créeme

Príbeh Créeme sa začal, keď zakladateľka tejto značky (Soňa Vidiečanová) dostala alergickú reakciu na syntetické oblečenie. Začala sa teda zaujímať, čo všetko naše oblečenie obsahuje a aj o to, ako tieto látky nasávame do pokožky. Rozhodla sa preto vyrábať vlastnú spodnú bielizeň, ktorá je v naturálnej farbe z nefarbenej biobavlny. Kúpou Créeme teda podporíš ekologické farmárstvo, lokálne rieky a navyše ti poďakuje i tvoja pokožka. Po využití sa táto spodná bielizeň dá zrecyklovať na nové vlákno a vytvorí sa z nej tak opäť nový textil.

Abraka

Abraka je slovenská značka podporujúca lokálnu výrobu a ekologickú módu. Tvorí farebné a veselé dizajnové kúsky oblečenia. Oblečenie šije z ekologických materiálov vyrobených v Európe. Pri svojej výrobe však používajú i zrecyklované PET fľaše či rybárske siete. Jedny legíny tak očistia planétu o 12 plastových fliaš, ktoré by inak skončili pravdepodobne na skládke či v oceánoch. A s krásnymi dizajnovými legínami tak môžeš byť hviezdou fitka.

Nosene

Second-hand, ktorý búra predsudky nakupovania z druhej ruky – to je Nosene. Nosene nie je len taký obyčajný second-hand. Ponúka krásne, čisté kúsky, ktoré si môžeš kúpiť online, ale i priamo v kamennej predajni. Nosene dokonca oblečením pomáha. Ak nevedia danú vec umiestniť v predajni, darujú ju ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú (napríklad ľuďom bez domova). A tak oblečenie neskončí v koši, ale naozaj sa využije a poteší svojho nového majiteľa.

BAGBET – Upcycling studio

Počuli ste už o upcyklácii? Ide o pretvorenie starého kúsku oblečenia na nový. BAGBET sa presne o to snaží – spracováva textilný odpad, ako aj zbytkový materiál z textilnej výroby. Za všetkým stojí mladá žena Alžbeta Irhová a Ľubo Baran, ktorí dávajú starým kúskom oblečenia nový život a druhú šancu. Používajú pri tom kvalitné materiály ako je napríklad ľan či hodváb. S BAGBET si tak môžeš byť istý, že budeš mať jedinečný a kvalitný kúsok oblečenia.

Vlastníš aj ty nejaké ekologické oblečenie?

Zdroj: bagbet.sk; lull.sk; creeme.eu; nosene.sk; abrakastore.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .