Ekologické krajiny: Kto kraľuje rebríčku?
ZdieľaťFacebook
Ekologické krajiny
Zdroj: unsplash.com

Ekologické krajiny: Kto kraľuje rebríčku?

Jeden nešťastný rebríček o najväčších znečisťovateľoch sme už písali. Pravým opakom sú ale ekologické krajiny, ktoré ukazujú svetu, že žiť sa dá aj udržateľne s ohľadom na životné prostredie. I keď tieto krajiny ešte nedosiahli uhlíkovú neutralitu, majú k tomu pekne našliapnuté. Ktoré to teda sú?

Najviac ekologické krajiny

Prieskum The Environmental Performance Index (EPI) vzniká pod záštitou Svetového ekonomického fóra a každý rok hodnotí 180 krajín na základe vyše dvadsiatky ukazovateľov. Kvalita vzduchu, odlesňovanie, čistota vody, poľnohospodárstvo, klimatické zmeny atď. Na základe týchto ukazovateľov tak každoročne vyhodnotí krajinu, ktorá je „najviac ekologická“.

5. Francúzsko

Miesto lásky a zamilovaných je očividne i krajinou environmentálne uvedomelých ľudí. Veď v jej hlavnom meste sa podpísala známa Parížska dohoda, ktorá zaväzuje krajiny k uhlíkovej neutralite. Francúzsko dostalo od EPI 80 % hodnotenie. Paríž v roku 2019 dokonca vyhlásil stav klimatickej núdze a parížska radnica sa zaviazala vytvoriť klimatickú akadémiu, ktorej cieľom má byť vzdelávanie mládeže a verejnosti o klimatických zmenách. Francúzsko zakotvilo právo na zdravé životné prostredie i do ústavy a tak sa toto právo stalo rovnako dôležitým ako právo ako občianske či politické právo.

4. Spojené kráľovstvo

Táto krajina dostala 81,3 % z „klimatického testu“. V roku 2021 sa tu dokonca uskutočnil veľmi podstatný klimatický samit, na ktorom sa krajiny opäť rozprávali o dosiahnutí klimatických cieľov. Spojené kráľovstvo sa v tomto roku aj zaviazali zrušiť používanie energie z uhlia. Napriek tomu, že v poslednom období sa o Spojenom kráľovstve a jeho klimatických cieľoch nehovorí práve najlepšie, rebríček EPI zaradil túto krajinu na vcelku vysoké miesto.

3. Švajčiarsko

Švajčiarsko právom obsadilo bronzovú priečku. Napríklad poľnohospodárstvo za uplynulú dekádu znížilo používanie chemických pesticídov o 40 %. Švajčiarsko tiež dlhodobo tvrdí, že cesta k záchrane planéty vedie cez zalesňovanie. Nie je prekvapením, že aj obyvatelia tejto krajiny sú jedny z najvzdelanejších a zároveň najšťastnejších na svete.

2. Luxembursko

Luxembursko v roku 2019 ako prvá krajina sveta zaviedla všetku verejnú dopravu zadarmo. Chce(la) tak podporiť to, aby ľudia necestovali zbytočne autom a šetrili životné prostredie. Už len tento krok nám ukazuje, že Luxembursko je naozaj unikát a právom patrí medzi ekologické krajiny. Zároveň zaviedli aj vyššie dane na motorové vozidlá, aby tak ešte viac znížili emisie a podporili verejnú dopravu.

1. Dánsko

A víťazom naozaj nemôže byť nik iný než krajina s najväčším počtom cyklistov. Dánsko je naozaj inšpiratívnou krajinou, z ktorej by sme si mali brať príklad. Cieľom hlavného mesta Kodaň je do roku 2025 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a v parlamente padol i taký návrh zákona, že budú potraviny označovať na základe toho, aký dopad na životné prostredie majú. Solárne člny, elektrické autobusy, vybudovaná sieť cyklotrás – to všetko nabáda ľudí k tomu, aby využívali verejnú dopravu a mali vzťah k životnému prostrediu. Dánsko však chce obsadiť prvenstvo i v niečom inom. Ako prvá krajina chce vybudovať veternú elektráreň uprostred Serverného mora, ktorá má dodávať elektrinu 10 miliónom domácností. Nie nadarmo sa o Dánsku hovorí ako o rozprávkovej krajine.

V TOP 10 sa umiestnilo Rakúsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko a Nemecko. Česká republika sa umiestnila na 20. mieste a Slovensko na 26. mieste.

Zdroj: enviroportal.sk; europskenoviny.sk; nasebio-eko.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .