Letecká a lodná doprava: Ako veľmi ňou planéta trpí?
ZdieľaťFacebook
Lodná preprava
Zdroj: unsplash.com

Letecká a lodná doprava: Ako veľmi ňou planéta trpí?

V súvislosti so zdravým životným prostredím často spomíname termíny ako letecká a lodná doprava. Lacné nákupy z Číny, nízko nákladové lety či obrovské ropné tankery spôsobujú našej planéte čoraz väčšie problémy. Aká je ale štatistika znečistenia a ako ju môžeme zvrátiť?

Lacné nákupy, ale drahá cena

Nákupy z AliExpress či Wish lákajú zákazníkov po celom svete nakupovať tovar v obrovských množstvách. To, čo nenájdeš nikde v obchode nájdeš tu. A to, čo i v obchode nájdeš, vieš na týchto stránkach dostať omnoho lacnejšie. I keď cena môže byť o polovicu (aj viac) nižšia, reálna cena je privysoká. Tovarom, ktorý si zakupuješ podporuješ novodobé otroctvo, keďže výrobky pochádzajú najmä z Číny, kde je rozšírená detská práca. Zamestnancom môže byť bežný človek ako ty, no i ten za svoju prácu dostáva minimálnu mzdu, ktorá ho drží na pokraji chudoby. Materiály používané pri výrobe sú lacné, nekvalitné a aj zdraviu škodlivé.

Poďme však k lodnej preprave. Vedeli ste, že takmer 90 % externej nákladnej dopravy sa prepravuje po mori? To znamená, že sme závislí od tovaru dovezeného zo zvyšku sveta. Lodná doprava ročne vyprodukuje 1 miliardu ton CO2. Pokiaľ neprijmeme žiadne opatrenie, toto číslo sa zvýši do roku 2050 o 250 %! Lode ale neprepravujú len tovar. Rovnakým problémom zostávajú aj obrovské výletné lode. Lodná preprava navyše spotrebúva obrovské množstvo ropy ako palivo.

Problémom zostáva i to, že pri preprava na otvorenom mori sa narúša bežný morský život. Koralové útesy sú už teraz ohrozené a do roku 2050 už pravdepodobne ani nebudú existovať. Navyše lode častokrát havarujú a nebezpečné pohonné látky i tovar končia v oceánoch a moriach a spôsobujú úhyn prirodzenej morskej biosféry.

Z Paríža do Londýna za pár hodín

Dnes už letenky trebárs aj z Paríža do Londýna či do Kuala Lumpur kúpiš za pár eur. Nízkonákladovové letecké spoločnosti sa snažia zaplniť v lietadle čo najviac miest a letieť môžeš niekedy i za 10 €. Kto by to bol pred pár rokmi povedal, však? Len v roku 2014 sa v Európe uskutočnilo o 80 % viac letov ako v roku 1990. Do roku 2036 má dokonca počet lietadiel vzrásť na niečo vyše 47 000 (oproti dnešným asi 26 000 je to pomerne vysoký nárast). Vedel si napríklad, že uhlíková stopa človeka, ktorý absolvuje jeden diaľkový let je tak vysoká ako uhlíková stopa motoristu za dva mesiace?

Výlet, ktorý absolvuješ raz do roka až takým problémom nie je. Ak však cestuješ leteckou dopravou takmer každý mesiac, tvoja uhlíková stopa je jednoznačne vysoká.

Letecká a lodná doprava nám spôsobujú značné problémy. Klimatická kríza je niečo, čo už nepoznáme len z učebníc, ale niečo, čo reálne žijeme. Predpovede do budúcnosti však sú, že štatistika tejto prepravy má byť čoraz vyššia. Ako teda môžeš pomôcť? Pri tvojom ďalšom nákupe zváž, či chceš naozaj podporiť biznis novodobého otroctva len preto, aby si ušetril pár eur. Ak už naozaj niečo potrebuješ kúpiť, nakupuj s rozvahou a nie preto, lebo je reklama naozaj lákavá. Čo sa týka cestovania – skús využiť napríklad vlaky, ktorými sa teraz už dostaneš do takmer každého európskeho mesta.

Zdroj: eea.europa.eu

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .