Úbytok vody trápi celý svet
ZdieľaťFacebook
úbytok vody
Zdroj: unsplash.com

Úbytok vody trápi celý svet

Úbytok vody nie je už len hrozba budúcnosti, ale reálny problém, ktorý dnes už žijeme. Vedci sa jasne zhodujú, že tento problém je spôsobený klimatickými zmenami. Sucho, narastajúce teploty, globálne otepľovanie – to všetko má za následok vysychanie vodných tokov. Aký závažný problém úbytok vody predstavuje?

Narastajúci problém

Narastajúce teploty a s nimi súvisiace suchá sú veľkým problém, ale nie jediným. Za úbytok vody môže aj naša nadmerná spotreba v dôsledku rastúcej populácie. Spotreba  vody na celom svete sa od 60. rokov minulého storočia viac ako zdvojnásobila a stále rastie. Veľkým problémom je napríklad aj odlesňovanie. Lesy totiž výborne zadržujú vlhkosť a spĺňajú tak nenahraditeľnú funkciu.

O problematike nedostatku vody informoval World Resources Institute (WRI). Ten hovorí, že až 17 krajín sveta trpí extrémnym nedostatkom vody (inak aj stresu z nedostatku vody). Tie sú domovom až pre jednu štvrtinu celosvetovej populácie. Na zavlažovanie poľnohospodárstva, priemyselné odvetvia a zásobovanie obcí tieto krajiny v priemere minú  viac ako 80 % dostupných vodných zdrojov. V Sýrii má úbytok vody dopad na päť miliónov ľudí, v Iraku na sedem miliónov ľudí. Úbytok sa však týka aj úžitkovej, nie len pitnej vody.

Kvôli nedostatku vody majú tieto krajiny problém aj s elektrickou energiou či s pestovaním plodín. Mnoho ľudí už bolo pre nedostatok vody nútených odísť zo svojich domov. Pre úbytok vody však v týchto krajinách narastajú aj nepokoje. V Iráne sa v júli tohto roku odohrali rôzne nepokoje pre nedostatok vody, pri ktorých zomreli najmenej traja ľudia.

Ďalších 44 krajín, v ktorých žije jedna tretina sveta čelí vysokým úrovniam nedostatku vody. Každý rok spotrebujú tieto krajiny viac ako 40 % dostupných vodných zdrojov na bežné fungovanie. Sú tak veľmi citlivé na výkyvy spôsobené napríklad zmenami počasia alebo zvýšeným odberom vody.

Voda (nie) je samozrejmosť

Každý z nás, bez ohľadu na to, kde žije, by mal mať nárok na pitnú vodu. Je pre nás nepredstaviteľné, že by sme sa ráno zobudili a nemohli by sme si naliať vodu z kohútika. Pre ľudí z rôznych kútov sveta je to však bežná realita. Dokonca i cestovanie za vodou niekoľko kilometrov denne sa stáva bežnou súčasťou života niektorých ľudí.

To málo, čo môžeme spraviť je neplytvať týmto prírodným zdrojom. Byť si vedomý svojej spotreby a tento prírodný zdroj si naozaj vážiť. Zároveň podstatné je, aby sme urobili zmenu nielen vo svojich životoch, ale i v krajine. Aby sme nepodporovali výrub lesov či nesprávne zaobchádzanie s prírodnými zdrojmi a dbali na to, aby sa pevne dodržiavali zákony a postupy.

Voda je pre nás rovnako dôležitá ako kyslík. Buďme k nej láskaví a starajme sa o to, aby jej mal každý jeden človek na Zemi dostatok.

Zdroj: spravy.rtvs.sk; webnoviny.sk; domov.sme.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .