Ekologické bývanie: (Ne)musí to byť len dom z hliny či slamy
ZdieľaťFacebook
Ekologické bývanie
Zdroj: unsplash.com

Ekologické bývanie: (Ne)musí to byť len dom z hliny či slamy

V súvislosti so životným štýlom, ktorý sa správa udržateľne k planéte sa spomína i ekologické bývanie. Táto obsiahla téma nás môže nabádať k tomu, aby sme si predstavili domy ako hobitie nory na Novom Zélande. Pravda, i tento príbytok môže vhodne reprezentovať eko bývanie, ale nemusí byť jedinou vhodnou alternatívou. Počuli ste už napríklad o dome z hliny či slamy? Možno si práve predstavujete bývanie za čias kráľovských ríš, avšak i v 21. storočí má tento dom svoje zastúpenie. A my vám ukážeme i mnohé ďalšie!

Solárne panely

Stavebný priemysel a prevádzka budov každoročne produkujú 40 % svetových emisií CO2. To je pomerne veľké číslo, však? Ako to teda zmeniť? Ekologické bývanie alebo stavebníctvo je predsa len novým pojmom (i keď má ďalekosiahlu históriu) a teda budovy sa donedávna stavali úplne inak. Stále sa používa(l) cement, pálené tehly či niekedy dokonca azbest. Ak hovoríme o stavbe, ktorá má spĺňať určité ekologické štandardy, iste nás napadne vlastný fotovoltaický systém – a teda výroba a využitie vlastnej elektrickej energie pomocou solárnych panelov. Na vykurovaní nehnuteľnosti tak môžete ušetriť 20 až 30 % nákladov.

Nemusíme sa však rozprávať iba o nových domoch, ale napríklad i o rekonštrukcii tých starších. Už len zateplenie nehnuteľnosti pomôže znížiť náklady a zároveň tak nemusíte čerpať nadmerné množstvo energie na vykurovanie. I taká zelená strecha môže zmeniť nielen náklady, ale i celý výzor domu.

Menej je viac

Počuli ste už napríklad o tzv. „tiny house“? Alebo teda mini domčeku? Tento domček predstavuje zmenšenú verziu nášho klasického príbytku. Nájdete tu spálňu, obývačku, kuchyňu i kúpeľňu a to všetko vo veľkosti menšej garsónky. Tento nápad vám môže prísť šialený, za to je veľmi praktický. Zväčša je postavený na spôsob drevodomu a dá sa ľahko prenášať, pretože býva na kolesách (i keď nie vždy). Dom je postavený z prírodných materiálov a učí jeho obyvateľov nielen šetriť priestorom, ale i všetkými zdrojmi. Suché WC, úžitková voda či voda zo studne, obmedzené množstvo elektriny atď. Tento úžasný nápad sa nielen vďaka šetreniu finančných prostriedkov, ale i prírodných zdrojov, vo svete veľmi rýchlo uchytil. I keď mini domčeky neuvidíte úplne bežne, je ich dnes už pomerne dosť.

Hlina a slama

Domy z hliny či slamy nepatria len do histórie. Dokážu šetriť nielen finančné prostriedky pri výstavbe, ale i pri samotnom užívaní. Majú veľmi dobrú tepelnú i zvukovú izoláciu. Hlinu na výstavbu tohto domu môžete použiť priamo na mieste stavby. Hlina je dokonca jedným z najstarších stavebných materiálov na svete. Postupom času sme však jej využitie dali do úzadia. Hlinený dom však sám o sebe stáť nedokáže a treba na jeho výstavbu použiť i iné materiály. Niekedy sa do nej pridáva cement či slama, drevené trámy, tehly či piesok. Stále však ide o výborný spôsob bývania v súlade s prírodou.

Krtkodom

Čo si predstavíte, keď sa povie krtkodom? Krtinec to nie je, i keď sa naňho náramne podobá. Vyzerá veľmi podobne ako už spomínanie hobitie nory. Je to príbytok zabudovaný priamo v zemi s použitím ľubovoľných materiálov, dôležité sú len nosné priečky. Tento typ bývanie je vodeodolný a perfektne izoluje práve vďaka tomu, že je zabudovaný v zemi. Navyše energetický systém domu využíva obnoviteľné zdroje a môže byť aj úplne sebestačný. Obrovskou výhodou je i to, že zachováva zeleň, ktorá sa už na pozemku pri výstavbe nachádzala a to až 95 %! Navyše recykluje vodu a vracia ju späť do prírody, kam patrí.

Ekologické bývanie nemusí byť vôbec nudné, o tom sme sa hádam i vďaka tomuto článku presvedčili. Ako ho vnímaš ty? Vedel by si si predstaviť svoj život napríklad v krtkodome?

Zdroj: krtkodom.sk; stavebnik.sk; nehnutelnosti.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .