Ekologické oblečenie: Aké materiály obsahuje?
ZdieľaťFacebook
Ekologické oblečenie
Zdroj: unsplash.com

Ekologické oblečenie: Aké materiály obsahuje?

Udržateľné alebo ekologické oblečenie je pravým opakom fast fashion. Rýchla móda dlhodobo ničí planétu a tento trend nemôžeme udržať. Za to slow fashion alebo pomalá móda rozmýšľa nad tým, aké materiály použije pri výrobe a kto tieto odevy ušije. V čom sa však použité materiály líšia od tých bežných?

Strašiak menom bavlna

O fast fashion sme už článok písali. Ide o oblečenie, ktoré sa vyrába veľmi rýchlo, lacno, nekvalitne s použitím veľmi lacnej pracovnej sily. Ak sa rozprávame o udržateľnej móde, hovoríme o slow fashion (pomalá móda). Ako iste tušíte, ide o presný opak. Oblečenie je vyrábané udržateľne s ohľadom na životné prostredie, s použitím prírodných materiálov a kvalifikovanej a docenenej pracovnej sily.

Vo väčšina odevov z dielne fast fashion je použitá bavlna či polyester. Bavlna sa pestuje vcelku náročne. Spotrebúva obrovské množstvo vody a rovnako i pesticídov. Na výrobu jedného trička je potrebných až 2 700 litrov vody, čo predstavuje pitný režim človeka na pol roka! A na jej pestovanie sa dokonca spotrebúva až 10 % všetkých pesticídov! Tie sa následne dostávajú do pôdy, ktorú znehodnocujú a v ktorej tak vymiera prirodzený život. A teraz si predstav, že tričko, ktoré si v obchode kúpiš a dáš na seba rovnako obsahuje tieto chemikálie. I preto tieto odevy môžu spôsobovať kožné problémy. Navyše pri ich praní sa uvoľňujú mikroplasty, ktoré naďalej znečisťujú vodu.

Ekologické oblečenie – trend budúcnosti

Ľan

Hádam nikto z nás nebude prekvapený, že sa vraciame naspäť v čase a ako prvý eko materiál spomenieme ľan. Naše prastaré mamy by o jeho špeciálnych vlastnostiach iste mohli rozprávať, no i dnes sa k tomuto materiálu vraciame. V zime príjemne hreje a v lete príjemne chladí, dokonca absorbuje vlhkosť. Je to 100%-ne prírodný materiál, ktorý nedráždi pokožku a zároveň ani nepoškodzuje našu planétu. Použiť sa však nemusí len v odevnom priemysle, ale poslúži nám napríklad i ako vrecko na pečivo, či dokonca ako obliečka na periny či vankúše.

Recyklované PET fľaše

Od 1. januára i Slovensko zavedie zálohované PET fľaše a teda sa (hádam) obmedzí tento materiál vo voľnej prírode. Predsa len, kam sa pozriete vidíte v lese, na cyklotrasách či dokonca v jazerách fľašu. A pritom sa dá toľko využiť! Ako sa ale z plastovej fľaše stáva textilný materiál? Plastové fľaše sa zozbierajú, rozomelú na malinké plastové častice, ktoré sa následne roztavia a z nich sa potom urobí vlákno. Ďalej už len zostáva upliesť látku. Obrovskou výhodou tohto materiálu je to, že sa dá využívať opakovane a navyše výrobcovia takto čistia prírodu a oceány od nežiaduceho odpadu v podobe PET fliaš. Takýmto spôsobom si napríklad môžeš kúpiť legíny, na ktoré sa použilo 10 až 15 fliaš. No nie je to super?

Vegánska koža z kaktusu

Vegánska koža vyrobená z kaktusu s názvom Desserto. Aj toto je nový udržateľný spôsob výroby oblečenia. Plne nahradí klasickú kožu – používa sa pri výrobe kabeliek, topánok, peňaženiek atď. Ako samotná výroba prebieha? Odrežú sa z kaktusu zrelé listy, ktoré sa potom sušia na slnku 3 roky. Následne sa z nej podľa patentovanej receptúry vyrobí vegánska koža, ktorá je plne organická a biologicky rozložiteľná. Výhodou zostáva napríklad i to, že je tento materiál veľmi odolný nízkym teplotám (vďaka prostrediu, z ktorého sa získava) a môže plnohodnotne nahradiť živočíšnu kožu a ušetriť tak trápenie miliónov zvierat.

Tencel

Tencel predstavuje ekologické vlákno vyrábané z celulózy dreva eukalyptov, ktoré sa pestujú udržateľne v súlade s prírodou na špeciálnych farmách. Má o 50 % lepšie absorbčné vlastnosti ako klasická bavlna. Zároveň je 100 % ekologický a rozložiteľný. Na tej istej pôde, na ktorej sa pestuje bavlna je možné vypestovať až 10-násobne viac materiálu tencel.

Biobavlna

Ako sa biobavlna líši od tej klasickej? Rozdiel môžeme pozorovať už pri zavlažovaní. Kdežto klasická bavlna spotrebuje obrovské množstvo (častokrát pitnej) vody, biobavlna je až z 80 % časti zavlažovaná dažďovou vodou. Pri jej pestovaní sa zároveň nepoužívajú pesticídy a iné chemikálie. Používajú sa tu prírodné hnojivá, ktoré neznečisťujú prostredie. Pri kúpe textilu, ktorý je vyrobený z tohto materiálu však dbaj na to, aby si kupoval certifikovaný. GOTS (Global Organic Textile Standard) je celosvetovo uznávaný certifikát, ktorý zaručuje kvalitný textil i adekvátne ohodnotenie zamestnancov.

Materiálov, z ktorých si oblečenie môžeš kúpiť je mnoho – dokonca i tých ekologických. Ekologické oblečenie teda naozaj nemusí byť ťažko zohnateľné a i na Slovensku nájdeš špecializované kamenné i online prevádzky, ktoré ti s výberom iste poradia.

Zdroj: etikbutik.sk; topdesat.sk; euractiv.sk; lepsiden.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .