Tipy na ekologické Dušičky
ZdieľaťFacebook
Dušičky
Zdroj: unsplash.com

Tipy na ekologické Dušičky

Sviatok všetkých svätých si pripomíname každý rok. I v tento deň však netreba zabúdať na našu planétu. Ekologické Dušičky však vôbec nie sú výstrelkom dnešnej doby. V podstate sa vraciame k pôvodnej oslave tohto sviatku, tak, ako to robili ešte mamy našich starých mám. Ide predovšetkým o to využiť to, čo doma máme a čo nám príroda ponúka. Poďme si teda ukázať zopár jednoduchých tipov.

Správne triedenie je základ

Dušičky alebo Sviatok všetkých svätých predstavuje deň, kedy si uctievame našich blízkych, zosnulých. Štandardne na ich hroby nosíme svietniky, sviečky, vence či rôzne dekorácie. Vedeli ste však, že až polovica odpadu na cintorínoch je práve z tohto dňa? Cintoríny veľkú návštevnosť nemajú, avšak práve v tento deň sa presúvajú ľudia z jedného konca republiky na druhý a navštevujú spomienkové miesta, kde si ako symbol zapália sviečku. Odpad, ktorý vzniká však nie je vytriedený správne. Bioodpad, sklo, plasty i vosk. Všetko na jednej kope. Ako teda predísť zbytočnej tvorbe odpadu, ktorý sa rozkladá i niekoľko stoviek rokov?

V prvom rade treba naozaj vytriediť odpad tam, kde patrí. Bioodpad sa vcelku jednoducho vie rozložiť, keďže je prírodného pôvodu. Ak je však vyhodený v smetnom koši spolu s iným typom odpadu, jeho doba rozkladu sa môže aj strojnásobiť. Pri vyhadzovaní je teda dôležité aj oddeliť jednotlivé časti materiálov. Problém s triedením je však niekedy vcelku zložitý. Hrobové dekorácie sú totiž častokrát zložené z rôznych materiálov a to ich rozklad ešte predlžuje. Ako teda v prvom rade predísť tomu, aby sme odpad vytvárali?

Odpoveď hľadajme v prírode

Naši predkovia bežne využívali to, čo im príroda dala. My sme si však zvykli kúpiť všetko v obchode a častokrát nám naša pohodlnosť neumožňuje byť kreatívnymi. Ako teda na ekologické dušičky?

  1. Namiesto klasických umelohmotných vencov si vyrob vlastné napríklad s použitím ihličia, šišiek či šípok.
  2. Klasické kahance na sviečky môžeš rovnako nahradiť a stačí ti na to iba zaváraninový pohár. Ten si môžeš upraviť podľa svojich predstáv a vlastnej kreativity a opakovane ho používať.
  3. Sviečky, ktoré si bežne kupujeme obsahujú parafín. Výnimku nepredstavujú ani tie, ktoré kupujeme na hroby. Nahradiť ich môžeme sviečkami vyrobenými z včelieho vosku alebo sóje.
  4. Umelohmotné kytice tvoria tiež bežnú súčasť hrobových dekorácií. Ak by sme však kyticu natrhali, nielenže by sme zmenšili množstvo odpadu, ale takisto by takáto výzdoba pôsobila viac esteticky. Rovnako môžeme kvetiny zasadiť.
  5. Znížme množstvo dekorácií, ktoré na hroby dávame. Namiesto zapaľovania sviečok za každého člena rodiny môžeme zapáliť jednu sviečku za celú rodinu. Môže sa to zdať ako malá zmena, ale ak by sme ju urobili každý, určite by kontajnery na cintorínoch neprekypovali odpadom.

Veríme, že sme týmito tipmi inšpirovali nejedného z vás. Pri vytváraní dekorácií si tak možno mnohí z vás o to viac spomenú na svojich blízkych.

Zdroj: odpady-portal.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .