Viete koľko sa rozkladá napríklad plechovka? Alebo o tom, aký je rozklad jednotlivých materiálov.
ZdieľaťFacebook
Odpad
Zdroj: unsplash.com

Viete koľko sa rozkladá napríklad plechovka? Alebo o tom, aký je rozklad jednotlivých materiálov.

Každý materiál má v prírode iný čas rozkladu. Ten, ktorý je pôvodom z prírody alebo teda bioodpad má rozklad oveľa nižší ako napríklad plastová fľaša. Pri kúpe tovaru by sme mali premýšľať nad tým, ako dlho tu po nás ešte zostáva. Veď napríklad taký obal od jedla, do ktorého sme si zabalili obed tu bude ešte keď deti našich detí budú mať deti. A to je celkom dlho, čo poviete?

Odpad vyhoď tam, kam patrí

Rozklad jednotlivých materiálov vo voľnej prírode predstavuje obrovský problém. Idete na prechádzku a všade nájdete voľne pohodený odpad. Cigaretové ohorky, fľaše, plechovky, obaly od rôznych cukroviniek alebo žuvačky. Veľká väčšina z týchto výrobkov sa dá separovať a následne sa dá ďalej využívať. Napríklad také sklo sa po správnom vytriedení dá použiť aj tisíckrát, vo voľnej prírode sa však rozkladá až 4 000 rokov! A to už tu celkom jednoznačne nebude ani jeden z nás.

Poďme si teda ukázať konkrétne príklady toho, ako dlho trvá rozklad bežných výrobkov.

Plechovky sa vo voľnej prírode rozkladajú 20 -100 rokov. Veľký problém predstavuje napríklad i to, že voľne pohodené v lese môžu ublížiť zvieratám alebo i ľuďom, pretože pri reznej rane môžu spôsobiť infekciu.

Gumové pneumatiky sú bohužiaľ odpad, ktorý v lese nájdeme celkom bežne. To prečo má niekto potrebu ho tu vyhodiť napriek tomu, že na zberný dvor ich môže zaviesť zadarmo, je otázne. V prírode sa pneumatika rozkladá až 265 rokov. Obsahuje pritom vzácny kaučuk, ktorý pri správnom vytriedení môže ušetriť niekoľko ton ropy ročne.

Plastové fľaše či vrecká už nájdeme naozaj všade. Plastové vrecko vedci dokonca našli i v najhlbšej časti nášho sveta a to v Mariánskej priekope. V prírode je doba jeho rozkladu aj 500 rokov. Pritom separované fľaše môžu poslúžiť i na výrobu odevov alebo dokonca matracov.

Polystyrén je nám známy napríklad ako obalový materiál na náš obed. V prírode sa rozkladá až 1 000 rokov. Pri správnom vytriedení sa z neho však môže vyrobiť napríklad tepelnoizolačný materiál.

Žuvačku si takmer všetci dávame každý deň. Chutí veľmi príjemne, avšak v ústach nám vydrží len zopár minút a potom častokrát končí na zemi. Jej doba rozkladu je však skoro 5 rokov a to naozaj nie je krátky čas.

Ako sami vidíte, rôzne množstvo nami bežne používaných výrobkov svoje ďalšie využitie nikdy nenájde, pretože sa ešte ani nemalo šancu rozložiť. Odpad na zem naozaj nepatrí a to najmenej, čo môžeme urobiť je správne ho vyhodiť. Mysli na to i nabudúce, keď budeš chcieť niečo hodiť na zem.

Zdroj: separujodpad.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .