Čo sú emisie?
ZdieľaťFacebook
Znečistenie ovzdušia emisiami
Zdroj: www.pexels.com

Čo sú emisie?

Vieme, akým problémom naše ľudstvo čelí. Vieme dokonca i čo ich spôsobuje. No čo si predstavíte, keď sa povedia „emisie“? Pre laickú verejnosť môže toto slovo znieť ako celkom abstraktný pojem a my sme tu práve od toho, aby sme vám túto problematiku priblížili!

Emisie nie len z dopravy

Emisie predstavujú akýsi únik škodlivých látok do ovzdušia. Môžu pritom byť prírodného alebo ľudského (teda antropogénneho) pôvodu. A čo si predstaviť pod emisiou prírodného charakteru? Napríklad taká sopečná erupcia. Už od pradávna hrajú sopečné erupcie významnú úlohu pri premenlivosti klímy. To, ako ju však dokážu ovplyvniť závisí od ich polohy, od sily erupcie a takisto od chemického zloženia samotnej erupcie. Ovplyvniť sopečné erupcie a ich činnosť či frekvenciu nie je v našich silách. Za to ľudský faktor spôsobujúci nemalé množstvo emisií svojim pričinením zmeniť vieme.

Častokrát sa emisie spájajú s dopravnými prostriedkami a ich nepriaznivými účinkami na životné prostredie. Emisie dopravných prostriedkov sú sprievodné produkty bežnej prevádzky dopravných prostriedkov. Medzi hlavné príčiny vzniku nadmerného množstva emisií patria najmä dopravné prostriedky poháňané spaľovacími motormi.

Ako ste už iste zachytili, jedným z najväčších problémov sú plyny ako oxid uhličitý či oxidy dusíka. Samozrejme, aj mnohé iné vznikajú pri preprave nás samotných či tovaru z miesta na miesto, no ich zastúpenie v atmosfére nie je také vysoké. Emisie však nemusia predstavovať iba plyny samotné. Znečistenie hlukom je rovnako nezanedbateľnou súčasťou dopravy, ktorá nám i planéte znepríjemňuje život.

Spaľovací motor, či ten s batériou?

I keď sa môže zdať (a často sa o tom diskutuje), že lodná či letecká doprava sú najväčšími znečisťovateľmi a teda my s našim autom „nič nezmeníme“, nie je tomu celkom tak. Osobné autá sa zaraďujú medzi najväčších znečisťovateľov. Na celkových emisiách vytvorených v doprave sa podieľajú až s niečo vyše 60 percentami. Podľa štatistík však napríklad v Európe cestuje v aute asi 1,7 pasažiera. Potenciál päťmiestneho vozidla tak zostáva stále nenaplnený.

V súčasnosti väčšina automobilov v EÚ (asi 52 %) jazdí na benzín. No čoraz viac na cestách vidíme i elektrické automobily. I keď ich počet neustále pribúda, v globále v EÚ len 1,5 % áut tvoria tie elektrické. Polemika o tom či je auto na elektrický pohon naozaj ekologickejší variant je veľmi kontroverznou témou. Totiž, koľko emisií automobil vyrobí pri svojej prevádzke nie je jediným aspektom pri sledovaní šetrnosti k životnému prostrediu. Do úvahy nestačí brať iba samotnú prevádzku motorového vozidla. Jedným zo sledovaných parametrov je napríklad i výroba či likvidácia auta na elektrický pohon. Tieto sa ukázali byť o niečo horšie ako pri spaľovacích motoroch. Vďaka energetickému mixu v EÚ sa však elektrické automobily ukazujú byť z dlhodobého hľadiska šetrnejšie k životnému prostrediu.

Zdroj: europarl.europa.eu; .wikipedia.org

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .